vastsundinu uni 1 scaled

Vastsündinu uni: kas beebi tuleks üles äratada ja kuidas luua rutiini?

Magusalt magav vastsündinu on vanemate jaoks tõeline rahu allikas. Kuid kui ilmnevad uneprobleemid, võib ärevus haarata isegi kõige rahulikumaid emasid ja isasid. Küsimused, kui palju peaks vastsündinu magama, kuidas ta magama panna ja kas teda tuleks kindla ajakava järgi üles äratada, kerkivad esile peaaegu iga päev. Uurime neid keerulisi, kuid väga olulisi teemasid koos.

Vastsündinu uni: kas unerežiim on müüt või tegelikkus?

Vastsündinu uni ja unerežiim on teema, mida arutatakse sageli emadust käsitlevates raamatutes ja spetsialistide konsultatsioonidel. Kuid kui olete just vanemaks saanud, olete kindlasti märganud: vastsündinu ja režiim on sageli kokkusobimatud. Iga laps on ainulaadne ja tema uni võib erineda “ideaalsetest” kirjeldustest kirjanduses.

Huvitav fakt: vastsündinud veedavad magades umbes 16–20 tundi ööpäevas, kuid see aeg jaotub lühikesteks episoodideks. Nende bioloogiline kell pole veel häälestunud, ja nad ei tee vahet päeval ja ööl.

vastsundinu uni 2 1
Vastsündinu uni: kas beebi tuleks üles äratada ja kuidas luua rutiini? 6

Väikesed isiksused

Vastsündinuid pildistades olen kohanud sadu lapsi, ja igaüks neist on oma temperamendi ja iseloomuga. Isegi nii varajases eas on lapsed hämmastavalt erinevad:

  • Väikesed filosoofid. Need rahulikud ja tasased beebid uinuvad kergesti ja võivad magada terve fotosessiooni aja, ärgates justkui spetsiaalselt toitmiseks.
  • Väikesed rahutud hinged. Need beebid on aktiivsed, uinuvad raskustega ja magavad pinnapealselt. Nende vanemad muretsevad tihti, kuna “raamatu järgi” peaks vastsündinu magama kauem. Ja enamasti on sellised lapsed täiesti terved – see on lihtsalt nende eripära.

Huvitav fakt: vastsündinu uneaeg koosneb umbes 50% ulatuses kiirest unefaasist. See on oluline nende aju aktiivsuse ja kasvu jaoks.

vastsundinu uni 3 1
Vastsündinu uni: kas beebi tuleks üles äratada ja kuidas luua rutiini? 7

Vastsündinu uni: Kas äratada beebi või mitte?

Traditsioonilised soovitused soovitavad sageli beebit iga kolme tunni tagant toitmiseks äratada. Kuid tänapäevane lähenemine kaldub üha enam loomuliku rütmi poole: näljane beebi ärkab ise, et vanematele endast märku anda. Kui teie laps võtab hästi kaalus juurde ja magab üle kolme tunni, laske tal puhata, kui teie lastearstil pole selle vastu midagi.

Kuidas beebi magama panna: tõestatud meetodid

Iga ema leiab aja jooksul oma viisid lapse magama panemiseks. Mõned laulavad hällilaule, teised kasutavad kätel õõtsutamist ja kolmandad kasutavad valget müra – looduse helisid või pehmet monotoonset tausta, mis meenutab lapsele ema südamehelisid üsas.

  • Valge müra. Seda meetodit kasutavad sageli ka vastsündinu fotograafid. Kuid see ei sobi kõigile. Mõned beebid ei talu üldse helisid ja ideaalne vaikus võib osutuda parimaks abimeheks.
  • Mähkimine. Pehmed ja mugavad kangad loovad turvatunde, mis meenutab lapsele elu enne sündi. Tänapäeva mähkimine on aga palju pehmem ja füsioloogilisem: pole mingit tugevat mässimist, ainult mugavus.

Huvitav fakt: vastsündinu kehatemperatuur langeb une ajal veidi. Sellepärast meeldivad neile mähkimine ja soojus – need loovad ideaalsed tingimused puhkamiseks.

vastsundinu uni 4
Vastsündinu uni: kas beebi tuleks üles äratada ja kuidas luua rutiini? 8

Paindlikkus ja rahulikkus

Kõige tähtsam on meeles pidada: teie beebi on ainulaadne. Ärge võrrelge teda raamatutes kirjeldatud “ideaalidega”. Kui teie laps on terve, aktiivne ja kasvab hästi, on tema unerežiim lihtsalt osa tema isikupärast. Usaldage oma last ja iseennast – olete oma lapsele parim ema. ❤️

Rahu ja hea uni lapsele on kogu pere rõõmu võti. Seega lõõgastuge ja proovige nautida iga hetke, isegi kui see tundub keeruline.

vastsundinu uni 5
Vastsündinu uni: kas beebi tuleks üles äratada ja kuidas luua rutiini? 9

Uuri lähemalt kuidas töötab vastsündinu faotagraaf Tallinnas LasteFoto.ee stuudios


Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga